Projekta nosaukums: Koroīda pinuma mediētas smadzeņu un ķermeņa mijiedarbības principi sistēmisku un perifēru patoloģiju kontekstā (ChorNEXUS)
Projekta identifikācijas Nr.:
Projekta izpildes termiņš: 2025. gada 1.marts – 2028. gada 28. februāris
Projekta kopējais finansējums: 300 000,00 EUR
Projekta zinātniskais vadītājs BMC: Dr.biol. Vita Rovīte
Sadarbības partneris: koordinators – Department of Clinical and Molecular Medicine (Norvēģija); Lyon Neurosciences Research Center (Francija); German Research Cancer Center (Vācija); Heidelberg University (Vācija); University Hospital Basel and University of Basel (Šveice).
Projekta kopsavilkums:
Choroid plexus (CP) ir specializēts epitēlijaudu rajons, kas atrodas smadzeņu ventrikulkos. CP ir ļoti vaskularizēts un producē cerebrospinālo šķidrumu (CSF), izmantojot ūdens molekulu transepiteliālo transportu. CP darbojas arī kā asins-smadzeņu barjera, kas kontrolē molekulu apmaiņu starp perifēriju un smadzenēm un nodrošina saskarni imūnsistēmas uzraudzībai smadzenēs. Pateicoties šīm daudzajām funkcijām, CP ir lieliski novietots, lai regulētu divvirzienu mijiedarbību starp smadzenēm un ķermeni veselības un slimību gadījumā. Bet tas, kā CP modulē signālu apmaiņu no perifērijas uz smadzenēm, joprojām nav skaidrs. Turklāt ir maz datu par CP ietekmi uz smadzeņu slimību patofizioloģiju.
Mūsu mērķis ir izpētīt CP mediētas smadzeņu un ķermeņa mijiedarbības vispārējos principus, identificēt šo mijiedarbību disfunkcijas iekaisuma un neiekaisīgas izcelsmes CNS slimībās un novērtēt uz CP mērķētu klīnisku iejaukšanos. Literatūras un mūsu konsorcija iepriekšējie dati liecina, ka CP ir iesaistīts vairāku iekaisīgu un neiekaisīgu perifēru bojājumu kontekstā. Tomēr nav skaidrs, vai smadzeņu funkcijas un plastiskuma CP modulācija smadzeņu un ķermeņa mijiedarbības laikā ietver kopīgus mehānismus. Mūsu projekts koncentrējas uz CP kā slēdzi smadzeņu un ķermeņa mijiedarbībā, nevis uz atsevišķiem traucējumiem, jo šāda pieeja ļaus mums balstīties uz pieredzi, kas iegūta no katras slimības, un izpētīt CP vispārējos darbības mehānismus. Proti, mēs pētīsim vairākus perifēro slimību stāvokļus preklīniskajos dzīvnieku modeļos un cilvēkos. Mūsu dzīvnieku modeļi ietver neiropātiskas sāpes modeļus, kas nav saistītas ar iekaisumu (pele), iekaisuma sāpes (pele) un pēcdzemdību sistēmisku infekciozas izcelsmes stresu (žurka un zebrafish). Paralēli, tam mēs saistīsim savus preklīniskos modeļus ar pacientiem ar šādu klīnisko diagnostiku: hroniskas neiropātijas sāpes, hroniskas iekaisuma sāpes (osteoartrīts), bērnu sistēmisks iekaisums/infekcija un multiplā skleroze. Nosakot CP visaptverošo lomu dažādās perifērās iekaisīgās un neiekaisīgās slimībās un slimību modeļos, mēs sniegsim jaunas fundamentālas zināšanas par CP lomu kā smadzeņu un ķermeņa mijiedarbības regulatora lomu un izvirzīsim stratēģijas turpmākiem pētījumiem ar klīnisku pielietojumu.
Informācija publicēta 03.03.2025.