Projekta nosaukums: Rianodīnu receptoru loma neiroendokrīno audzēju attīstībā: elektrofizioloģiskās un molekulārās tumoroģenēzes mehānismu nozīme

Projekta izpildes termiņš:

1. posms 2023. gada 1. janvāris – 2023. gada 31. decembris

2. posms 2024. gada 1. janvāris – 2024. gada 31. decembris

Finansējums: 25 000,00 EUR (valsts budžeta finansējums ir 18 750,00 EUR; Nacionālās zinātnes un tehnoloģiju padomes (Ķīnas Republika) finansējums ir 6 250,00 EUR vienam projekta periodam)

Projekta zinātniskā vadītāja: Dr. biol. Vita Rovīte

Projekta īstenošanā iesaistītās institūcijas:

• Nacionālā Cheng Kung universitāte (TW)
  • Lietuvas Veselības zinātņu Universitāte (LT)
  • APP Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centrs (LV)

Hipofīzes neiroendokrīnie audzēji (PitNET) ir labdabīgi smadzeņu audzēji, kas veidojas hipofīzē un tiem ir negatīva ietekme uz pacientu veselību hormonu pārprodukcijas vai svara izmaiņu dēļ. Neiroendokrīno šūnu biofizikālajām īpašībām ir sarežģīta iekšējā loma šo šūnu regulēšanā, jo to funkcionalitāte ir tieši saistīta ar jonu kanālu signālu pārvadi- galveno hormonālās izdalīšanās kontrolieri un šūnu iekšējās sistēmas regulatoru. Iepriekšējie genoma un transkriptoma pētījumi parādīja, ka rianodīna receptori (RYR) ir viens no hipofīzes audzēja attīstības un funkcionalitātes molekulārajiem faktoriem, tomēr šo intracelulāro kalcija kanālu precīza loma neiroendokrīno šūnu bioloģijā un hipofīzes audzēja patoģenēzē nav skaidra. Projekta mērķis ir izpētīt RYR lomu endokrīno šūnu membrānu jonu strāvu regulēšanā un neiroendokrīno audzēju attīstībā. Galvenās aktivitātes projekta mērķa sasniegšanai: 1) izpētīt RYR farmakoloģiskās un biofizikālās īpašības endokrīnās un neiroendokrīnās šūnās; 2)izpētīt, kā RYR regulē vēža raksturīgās īpašības hipofīzes modeļos; 3)modulēt RYR funkcionalitāti vai to molekulārās īpašībās, lai ierobežotu audzēja ģenētisko transformāciju; 4)novērtēt RYR un vēža raksturīgās īpašības PitNET pacientu bioloģiskajos paraugos, lai izpētītu klīnisko ietekmi uz audzēja augšanu, invazivitāti, hormonālo sekrēciju un reakciju uz ārstēšanu.

Informācija publicēta 02.01.2023.