Projekts tiek īstenots Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta un Norvēģijas finanšu instrumenta 2014.- 2021. gada perioda ietvaros.
Projekta identifikācijas Nr. S-BMT-21-11 (LT08-2-LMT-K-01-060)
Projekta izpildes termiņš: 01.01.2021-31.12.2023
Projekta īstenotājs: Lietuvas Veselības zinātņu Universitāte
Projekta partneri: Oslo Universitātes Slimnīca; Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centrs; Tartu Universitāte
Projekta kopējais finansējums: EUR 999 990.00
Projekta zinātniskais vadītājs: Habil. Dr. Gediminas Kiudelis (LT)
Projekta mājas lapa: https://lsmuni.lt/en/structure/medical-academy-/faculty-of-medicine-/project-gut–blood–liver-axis-circulating-microbiome-as-non–invasive-biomarker-for-inflammatory-bowel-disease-ibd-and-primary-sclerosing-cholangitis-psc/
Projekta mērķis (kopsavilkums): Ir pierādīts, ka zarnu mikrobiomam ir būtiska loma čūlainā kolīta (ČK) gadījumā, kā arī tas ir izmainīts ar to saistītā ārpuszarnu autoimūna stāvokļa primārā sklerozējošā holangīta (PSH) gadījumā. Viena no sekām, kas saistīta ar hronisku zarnu gļotādas iekaisumu, ir palielināta zarnu caurlaidība, tā sauktā “caurlaidīgo zarnu parādība”, kas var izraisīt baktēriju translokāciju asinīs caur zarnu‑asins‑aknu asi. Nesen tika ziņots, ka cilvēka asins paraugos var atrast pierādījumus par ievērojamu daudzumu un daudzveidīgu baktēriju sastāva klātbūtni; tomēr cirkulējošais asins mikrobioms un tā diagnostikas potenciāls iepriekš nav pētīts ČK un PSH saistībā. Tāpēc šajā projektā multidisciplināras pētnieku komandas, kuras sastāvā ir klīnicisti, molekulārbiologi un biostatistiķi no Norvēģijas un Baltijas valstīm, mērķis būs noteikt cirkulējošo asins mikrobiomu iezīmes ČK un ar to saistītās autoimūnās aknu slimības – PSH – gadījumos. Šis mērķis tiks sasniegts, izmantojot precīzi definētas lielas pacientu grupas, progresīvas metagenoma sekvencēšanas metodes un bioinformātisko analīzi. Turklāt, izmantojot germ-free ČK peles modeli, tiks vērtēts mehānisks ieskats par baktēriju pārvietošanos asinsritē. Projektā tiks iegūti klīniski nozīmīgi dati par specifisko cirkulējošo asins mikrobiotu profilu diagnostisko un prognostisko vērtību, kas varētu noderēt jaunu neinvazīvu rīku ģenerēšanai ČK un PSH personalizētā pārvaldībā. Pētījuma grupa apvienos esošo zinātību, aprīkojumu un biobanku resursus četrās dažādās valstīs, lai ļautu nodot zināšanas starp dažādām institūcijām un veicinātu jauno zinātnieku apmācību un turpmāko sadarbību.
Informācija publicēta: 04.01.2021