FOTO: Oļegs Zernovs
Latvijas Zinātņu akadēmija par vienu no 2022. gada nozīmīgākajiem sasniegumiem Latvijas zinātnē nosaukusi projektu “Hipofīzes audzēju izpēte Latvijā: ceļā uz jaunu bioloģisko marķieru atklāšanu”, pie kura strādājusi plaša zinātnieku grupa. Pētnieku iegūtie dati par hipofīzes audzēju izdalītajām specifiskajām molekulām, iespējams, pavērs ceļu šo audzēju agrīnai diagnosticēšanai. Zinātnieki ir izpētes sākumā, tomēr projekts turpināsies nu jau starptautiskā līmenī, intervijā par pētījumu un zinātnes attīstību Latvijā stāsta projekta vadītāja, Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra vadošā pētniece, Dr. biol. VITA ROVĪTE.
Par jums sarunu festivāla “Lampa” pieteikumā teikts: “Valsts iedzīvotāju genoma datubāzes vadītāja, Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra pētniece. Pētniece, kas darbojusies daudzu multifaktoriālo saslimšanu pētniecības projektos, ar praktisku pieredzi biobanku veidošanā, uzturēšanā un izmantošanā pētniecībai.” Lūdzu, īsumā iepazīstiniet ar sevi!
Esmu bioloģijas zinātņu doktore molekulārajā bioloģijā, aizstāvēju doktora disertāciju 2012. gadā. No 2016. gada beigām esmu iesaistījusies virknē profesionālo aktivitāšu savā jomā, gan kļūstot par Nacionālās biobankas – Valsts iedzīvotāju genoma datubāzes – vadītāju, gan pakāpeniski veidojot savu zinātnisko darbību, rakstot un piesakot projektus. Tagad esmu izveidojusi zinātnisko grupu, kura pamatā nodarbojas ar audzēju un autoimūno slimību izpēti.
Pamatā strādāju Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centrā, kā arī pasniedzu lekcijas studentiem Latvijas Universitātes Bioloģijas fakultātē.