loader image

LATVIJAS

BIOMEDICĪNAS

PĒTĪJUMU UN STUDIJU CENTRS


BIOMEDICĪNAS PĒTĪJUMI UN IZGLĪTĪBA NO GĒNIEM LĪDZ CILVĒKAM

Projekta nosaukums: MetHerb: Metformīna efektivitātes un panesamības uzlabošana ar papildus poliherbaloģisko formulu, analizējot zarnu mikrobiomu

Projekta identifikācijas Nr.: lzp-2023/1-0422

Projekta izpildes termiņš: 2024. gada 1. janvāris – 2026. gada 31. decembris

Projekta kopējais finansējums: 300 000,00 EUR

Projekta zinātniskais vadītājs: Dr. biol. Monta Brīvība

Sadarbības partneris: Valsts sabiedrība ar ierobežotu atbildību “Paula Stradiņa klīniskā universitātes slimnīca”

Projekta kopsavilkums:

Metformīns tiek atzīts kā primāra izvēle pirmreizēja otra tipa cukura diabēta ārstēšanā. Medikamentam ir vairākas priekšrocības salīdzinājumā ar citiem pretdiabēta medikamentiem, tomēr metformīnam tiek plaši novēroti kuņģa zarna trakta (KZT) blakus efekti. Mūsu iepriekšējos pētījumos ir pierādīts, ka metformīna terapija izraisa pārmaiņas zarnu mikrobioma taksonomiskajā un funkcionālajā profilā. Ir novērots, ka probiotiķu lietošana samazina metformīna izraisītas KZT blakusparādības. Papildus probiotiķiem, prebiotikas, tādi ka poliherbālie formulējumi, tiek plaši apsvērtas KZT disbiozes ārstēšanā. Projekta pamatā ir hipotēze, ka poliherbālie formulējumi kā papildterapija spēj uzlabot pretdiabēta terapijas rezultātus. Projekta mērķis ir novērtēt metformīna un tradicionāli lietoto poliherbālo formulējumu mijiedarbības ietekmi uz zarnu mikrobiotu sastāvu un funkcijām prospektīvā krusteniskā pētījumā, kurā piedalījās 2. tipa cukura diabēta pacienti.

Mēs pieņemam, ka pētījums radīs alternatīvu pieeju zarnu mikrobioma uzlabošanai, izmantojot poliherbālo formulējumu, kas nodrošinās efektīvāku metformīna izmantošanu klīnikā. Paredzams, ka projekta īstenošana attīstīs medikamenta-piedevas balstītu risinājumu izstrādi metabolo slimību ārstēšanai.

Informācija publicēta 02.01.2024.