Sākumlapa Jaunumi
Sākumlapa

Jaunumi

10
SEP
2015

Zinātnieku nakts


Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centrs

Rātsupītes ielā 1, Rīgā, 25. septembrī 17:00-23:00

 

  • Lekcija (17:00 -18:00)

Savas cilts meklējumos: vai ar DNS analīzes palīdzību var noskaidrot savu izcelsmi.

  • Izgaismosim Genoma datu bāzi.

Iespēja katram iziet visus procesus, kas notiek iesaistot cilvēku Genoma datu bāzē un izsekot asins parauga ceļam laboratorijā. Būs iespēja redzēt kā organizēta viena no Baltijas lielākajām biobankām.

  • Gaismas spēles mikroskopijā

Šūna ir katra organisma mazākā dzīvā vienība. Tā ir tik maza, ka nav saskatāma ar neapbruņotu aci, un tik plāna, ka vairums tās sastāvdaļu, pat jaudīgākajos mikroskopos, izskatās pēc knapi pamanāmām, caurspīdīgām un plānām celofāna plēves plēksnēm. Tādēļ šūnu izpētei Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centrā mikroskopija tiek kombinēta ar dažādu šūnas daļu iekrāsošanu ar atšķirīgas krāsas gaismu izstarojošām krāsām. Mikroskopijas laboratorijas apmeklētājiem tiks sniegta iespēja pašiem (zinātnieku uzraudzībā) darboties ar mikroskopu, izpētot ar dažādām gaismu izstarojošām krāsām iekrāsotus paraugus, kā arī iespēja aplūkot dažādus interesantus attēlus no pētnieciskajiem arhīviem.

  • Medūzu gaismas Laboratorijā

Daudziem jūrās un okeānos dzīvojošajiem organismiem, tai skaitā medūzām, ir raksturīga spēja izstarot gaismu. Gadu gaitā zinātnieki ir spējuši identificēt un izolēt šīs gaismu izstarojošās vielas - fluorescējošos proteīnus un to gēnus. Mūsdienās tie ir vieni no pētniecībā visplašāk izmantotajiem proteīniem. To ievietošana laboratorijas dzīvniekos ir ļāvusi izpētīt dažādu orgānu slimību attīstību, to ievietošana šūnās ir ļāvusi izpētīt dažādu gēnu darbību un mutāciju ietekmi uz tiem. Apmeklējot Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra proteīnu inženierijas laboratorijas būs iespējams vizuāli iepazīt šos dažādas krāsās spīdošos fluorescentos proteīnus – zaļo (GFP), dzelteno (YFP), zilo (BFP), ciāna (CFP) un sarkano (RFP). Par demonstrācijas materiāliem tiks izmantoti gan paši proteīni, gan tos ražojošas baktēriju šūnas.

  • Krāsas BioMedicīnā

Darbā ar tādiem izmēru ziņā niecīgiem objektiem kā šūnas, vīrusi, antivielas un enzīmi vislielākās grūtības sagādā veikto eksperimentu radīto izmaiņu novērošana. Tādēļ zinātnē plaši izmantota prakse ir šo izmaiņu bioķīmiska sajūgšana ar kādu krāsu radošu reakciju. Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra apmeklētājiem būs iespēja ielūkoties zinātnē izmantojamo krāsu dažādībā un iepazīties ar šīs krāsas radošo zinātnisko paņēmienu dažādību.

Ātrās saitesMājas lapas izstrādi finansēja ERAF 2.1.1.2. aktivitātes projekts Nr. 2010/0196/2DP/2.1.1.2.0/10/APIA/VIAA/004 "Latvijas biomedicīnas pētījumu integrācija Eiropas zinātnes telpā".