MAR

Vieslekcija

Otrdien, 2. aprīlī plkst.14:00 BMC Baltajā zālēProf. Jamal Tazi, Ph.D.  (Director, CNRS and Scientific Director of the Abivax – CNRS Collaborative Laboratory. Professor of functional genomics at the University of Montpellier, Senior Member at the University Institute of France and deputy director of the health center biology «Rabelais» responsible for education and training.)

nolasīs lekciju par tēmu: ABIVAX Therapeutics: Targeting RNA biogenesis opens a new era of therapeutic intervention in viral and inflammatory diseases.