SEP

Tiek īstenots SIA Mikrotīkls atbalstītais LU Fonda projekts

Sadarbojoties pētniekiem no Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra un Latvijas Universitātes Mikrobioloģijas un biotehnoloģijas institūta, tiek īstenots SIA Mikrotīkls atbalstītais LU Fonda projekts “Baktēriju mikrokompartmenti kā sintētiskie nanoreaktori”.  Šis projekts ir veltīts baktērijās sastopamo vielmaiņas proteīnu kompleksu (mikrokompartmentu) detalizētai izpētei, lai pielāgotu šīs struktūras cilvēcei nozīmīgu savienojumu sintēzei.

Projekta ietvaros tiks pētīti vēl neraksturoti mikrokompartmentu veidi un raksturota substrātu un produktu plūsma caur mikrokompartmenta apvalku. Mikrokompartments sastāv no olbaltumvielu apvalka, kurā atrodas iepakoti enzīmi, kas kopā veic kādu noteiktu bioķīmisku funkciju, piemēram, oglekļa fiksāciju vai dažādu vielu degradāciju. Lai šos mikroskopiskos “konteinerus” varētu veiksmīgi izmantot biotehnoloģiskiem mērķiem, vispirms nepieciešams noskaidrot, kāda ir olbaltumvielu apvalka caurlaidība. Šāda veida dati ir svarīgi, lai prognozētu mikrokompartmentu darbības efektivitāti un, ja nepieciešams, modificētu proteīnu čaulu nepieciešamajam procesam.

Izpildes termiņš: no 2018. gada aprīlis – 2019. gada septembris (18 mēneši)

Finansējums:   Projektu atbalsta mecenāts SIA "Mikrotīkls", un ziedojumu administrē Latvijas Universitātes Fonds.

Vairāk informācijas:  https://www.fonds.lv/projekti/2018gads/dabaszinatnu-un-medicinas-projekti/bakteriju-mikrokompartmenti-ka-sintetiskie-nanoreaktori/