Sākumlapa Jaunumi
Sākumlapa

Jaunumi

19
MAI
2015

L΄Oréal Latvijas stipendiju „Sievietēm zinātnē”


 

 

Mūsu valstī stipendiju programma „Sievietēm zinātnē” izveidota 2004. gadā. Ar katru gadu aug stipendijas prestižs. Šogad konkursam tika saņemts rekordliels pieteikumu skaits – žūrija akadēmiķa Jāņa Stradiņa vadībā trīs stipendiātes izvēlējās starp 50 pretendentēm. Stipendijas „Sievietēm zinātnē” Goda patronese kopš programmas pirmsākumiem ir akadēmiķe Vaira Vīķe-Freiberga.

Trīs šā gada stipendiātes – Laura Beķere, Anda Hūna un Irēna Mihailova – ar L΄Oréal, UNESCO un LZA atbalstu meklēs atbildes uz dzīvības zinātnēs un materiālzinātnēs būtiskiem jautājumiem – kā efektīvāk cīnīties pret ļaundabīgajiem audzējiem un kā padarīt atjaunojamās enerģijas avotus plašāk pieejamus.

Ķīmijas doktorei Laurai Beķerei, Latvijas Organiskās sintēzes institūta Membrānaktīvo savienojumu un beta-diketonu laboratorijas pētniecei, stipendija piešķirta tādu luminiscentu savienojumu sintezēšanai un izpētei, kuri būtu izmantojami gan ļaundabīgo audzēju diagnostikā, gan ārstēšanā, lai precīzāk pieskaņotu pretvēža terapiju katram pacientam un padarītu to organismam vieglāk panesamu. Lauras Beķeres stāsts ir iedvesmojošs: laikā, kad par Latvijas zinātnes nākotni daudz tiek runāts pesimistiskās noskaņās, viņa pavisam nesen pēc vairākus gadus ilga darba prestižā ārzemju pētniecības iestādē atgriezusies veikt pētījumus Latvijā.

Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra Vēža Šūnu bioloģijas laboratorijas zinātniskajai asistentei Andai Hūnai ir dabaszinātņu maģistra grāds bioloģijā. Viņa L΄Oréal stipendiju „Sievietēm zinātnē” saņems, lai padziļināti pētītu atkritumu šķirošanas un pārstrādes regulāciju šūnās un meklētu veidus, kā ietekmēt šos procesus un neļaut ļaundabīgajiem audzējiem pēc ārstēšanas atkal atjaunoties. „Nodarbojos ar fundamentālo zinātni – cenšos paplašināt zināšanas par šūnās notiekošajiem procesiem un ceru, ka tas palīdzēs citiem zinātniekiem un galarezultātā – glābs daudzu cilvēku dzīvību,” pētījuma nozīmi raksturo pati jaunā zinātniece.

Inženierzinātņu maģistre Irēna Mihailova, Daugavpils Universitātes Dzīvības zinātņu un tehnoloģiju institūta

G.Liberta Inovatīvās mikroskopijas centra pētniece, cenšas pilnveidot saules elementos izmantojamu cinka oksīda nanostruktūru iegūšanas metodes, vienkāršot tās, lai samazinātu izmaksas un palielinātu to pieejamību. „Pašlaik saules baterijas ir dārgas un pieejamas tikai salīdzinoši nelielai daļai cilvēku. Ceru, ka mūsu pētījums padarīs šo atjaunojamās enerģijas avotu daudz plašāk pieejamu un ļaus samazināt naftas produktu patēriņu, gan atvieglojot cilvēku dzīvi, gan palīdzot to padarīt „zaļāku”, planētai draudzīgāku,” pētniece stāsta.

Dinamiska, radoša profesija, kas liek nepārtraukti mācīties un kurā ir iespēja visu laiku nodarbināt sevi ar tādiem jautājumiem, uz kuriem neviens vēl īsti nezina atbildes, paplašināt cilvēces zināšanu apvāršņus – tā zinātnieka profesiju raksturo šā gada L΄Oréal Latvijas stipendijas „Sievietēm zinātnē” ieguvējas. Lai palīdzētu arī citiem, it īpaši jauniešiem, saskatīt šīs profesijas pievilcību, stipendiju programmas desmitgadē ir uzsākti un tiek sekmīgi īstenoti divi gan skolu jauniešiem, gan plašai sabiedrībai paredzēti zinātnieka profesiju popularizējoši projekti.

Izvēloties savu nākotnes profesiju, skolu jauniešiem ir daudz iespēju iegūt informāciju par to, kā dzīvo un strādā dziedātāji, TV zvaigznes, sportisti, aktieri, politiķi, biznesmeņi... Šajā mācību gadā stipendiju programma papildinājusies ar jaunu sadaļu. Stipendijas piešķīrēji kopā ar stipendiātēm ir centušies paplašināt skolēnu iepazīto profesiju klāstu, pievienojot tām zinātnieka profesiju. Par godu L΄Oréal Latvijas stipendijas desmitgadei zinātnieces viesojās pie desmit pilsētu un ciemu skolēniem – Daugavpilī un Valmierā, Siguldā, Alūksnē, Talsos un Jelgavā, Suntažos, Jēkabpilī, Kauguros un Pļaviņās. Šī prezentāciju cikla mērķis ir ne tikai informēt, bet arī iedvesmot – zinātnieces stāstīja skolēniem par pētnieku dzīvi un darbu, aizraujošiem meklējumiem un atklājumu prieku, centieniem rast atbildes uz cilvēcei svarīgiem jautājumiem, kā arī par ceļu no skolas sola līdz prestižām balvām zinātnē. Apzinoties, ka arī citur Latvijā ir svarīgi skolēniem dot iespēju tikties ar zinātniecēm, projekts tiks turpināts arī nākamajā mācību gadā.

Par nozīmīgu programmas daļu kļuvusi ceļojošā izstāde „Sievietēm zinātnē”, kurā apskatāmi četru Latvijas sieviešu-fotogrāfu – Ivetas Vaivodes, Lindas Brīnumas, Aigas Rēdmanes un Tatjanas Vlasovas – veidoti zinātnieču fotoportreti. „Ar šo izstādi vēlamies uzskatāmi parādīt, ar kādu šarmu un personības pievilcības spēku apveltītas gudras sievietes, un iedvesmot nākamo zinātnieču paaudzi,” projekta ideju skaidro L΄Oréal Baltic ģenerāldirektors Johans Bergs. No 25. maija izstāde „Sievietēm zinātnē” divas nedēļas būs apskatāma Rīgā, Galerijā Centrs.

 

L΄Oréal Latvijas stipendija „Sievietēm zinātnē” ar UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas un Latvijas Zinātņu akadēmijas atbalstu izveidota starptautiskās L΄ORÉAL–UNESCO sadarbības programmas „For Women in Science” („Sievietēm zinātnē”) ietvaros. 1998. gadā starptautiskais kosmētikas koncerns L΄ORÉAL, kura pētniecības centros kosmētikas līdzekļu izstrādē un zinātniskos pētījumos 30 zinātnes nozarēs strādā vairāk nekā 4000 darbinieku, no kuriem70 % ir sievietes, un Apvienoto Nāciju Izglītības, zinātnes un kultūras organizācija UNESCO apvienoja spēkus zinātnieču atbalstam, lai popularizētu sieviešu sasniegumus zinātnē un mazinātu dzimumu nevienlīdzību karjeras veidošanas iespējās šajā jomā.

 

Informācija plašsaziņas līdzekļiem: Estere Braķe, stipendiju programmas koordinatore, tālrunis: 29122790, estere@latnet.lv

Ātrās saitesMājas lapas izstrādi finansēja ERAF 2.1.1.2. aktivitātes projekts Nr. 2010/0196/2DP/2.1.1.2.0/10/APIA/VIAA/004 "Latvijas biomedicīnas pētījumu integrācija Eiropas zinātnes telpā".