FEB

Gada balva zinātnē 2018

Piektdien, 8. februārī, Latvijas Zinātņu akadēmijā notika konkursa Gada balva zinātnē 2018  laureātu apbalvošanas ceremonija. Šajā apbalvošanas ceremonijā tika godināti arī Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra zinātnieki Dr. habil. med. Jekaterina Ērenpreisa, Dr. biol. Kristīne Salmiņa, Jēkabs Krīgerts (Mg. students) un Dr.biol. Ina Baļķe, Mg.biol. Gunta Reseviča, Vilija Zeltiņa, LZA korespondētājloceklis Dr.biol. Andris Zeltiņš.

Cilvēka šūnās atrasta neparasta DNS forma ar neparastu iepakojumu un genoma apkalpošanas funkciju

Dr.biol. Kristīne Salmiņa, LZA akadēmiķe Dr.habil.med. Jekaterina Ērenpreisa, Dr.biol.Tālivaldis Freivalds, Dr.biol. Turs Selga, Mg. Germanis Sorokins, Jēkabs Krīgerts (Mg. students) Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centrs (BMC), Latvijas Universitāte, Rīgas Tehniskā universitāte

Ar citofiziskiem un citoķīmiskiem paņēmieniem atklāta neparastas DNS Akonformācijas forma ar neparastu iepakojumu cilvēka šūnu kodolos. Līdz šim tā bija zināma tikai vīrusos un sausajā raugā. Ar savu unikālo struktūru un iepakojumu šī nelielā DNS daļa (5%) normāli kalpo hromosomu sakārtotai telpiskai organizācijai šūnu kodolā. Pateicoties savai struktūrai, tā var veikt DNS transportlīdzekļa funkciju (kā vagoniņi vilciena sastāvā) ģenētiskā materiāla regulārai tīrīšanai „no pārrāvumu atlūzām”, rūpējoties par to veselīgumu. Pirmo reizi DNS A-formu reizē ar kanonisko B-formu, izmantojot rentgenstrukturālo analīzi, aprakstīja Rozalinda Franklina kopā ar studentu Goslingu, vienā žurnāla Nature 1953. gada numurā publicējot kopā ar Vatsona un Krika rakstu par DNS dubultspirāli. Tika parādīts, ka B-forma pāriet Aformā samazinot kamerā mitrumu, un ka pāreja atpakaļ uz B-formu ir atgriezeniska.

Neliels video ieskats par šo sasniegumu pieejams šeit: https://replay.lsm.lv/lv/ieraksts/ltv/148485/latvijas-zinatnieki-cilveka-sunas-atklaj-neparastas-dns-formas?fbclid=IwAR3kHBDR_ZnB3X_v7fKxl6tVYLFaSw9poO8RHcihu5iOY1wuCSUMFY4l_LM

Uz augu vīrusu bāzes izveidota universāla vakcīnu tehnoloģija hronisku saslimšanu ārstēšanai

Sadarbībā ar Šveices kolēģiem no Bernes un Cīrihes universitātēm, Lielbritānijas kolēģiem no Oksfordas un Dandijas universitātēm, Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra Augu virusoloģijas grupas zinātnieki no inficētiem liliju augiem ir klonējuši gurķu mozaīkas vīrusa apvalka proteīna gēnu, ievietojuši tā struktūrā fragmentu no stingumkrampju vakcīnas un izveidojuši universālu vakcīnu platformu. Ar šīs tehnoloģiskās platformas palīdzību ir izveidotas eksperimentālās vakcīnas tādu hronisku saslimšanu ārstēšanai, kā psoriāze, atopiskie dermatīti un insektu izraisītas zirgu alerģijas, kā arī Alcheimera slimības profilaksei. Izveidoto eksperimentālo vakcīnu efektivitāte ir parādīta dzīvnieku modeļos. Vairākas no šīm vakcīnām ir sasniegušas tehnoloģijas pārneses fāzi un tiek ieviestas ražošanā, kā arī tiek pārbaudītas veterināri klīniskajos pētījumos. Veiktajiem pētījumiem ir ievērojama teorētiska un praktiska nozīme, jo tie parāda līdz šim nezināmus terapeitiskās vakcinācijas aspektus un nodrošina efektīvu vakcīnu radīšanas tehnoloģiju pret alerģijām un autoimūnajām saslimšanām, kas var aizvietot ārstēšanu ar monoklonālajām antivielām.

Neliels video ieskats par šo sasniegumu pieejams šeit: https://ltv.lsm.lv/lv/raksts/07.01.2019-latvija-radita-jauna-tehnologija-vakcinu-razosanai.id148413/?fbclid=IwAR3XFI6SdRI6wXBb1_nnAEJff2FcthXmOdUGmgOAKwhgAPuRWi6SWOYpWxQ