Sākumlapa Jaunumi
Sākumlapa

Jaunumi

21
APR
2017

Aicinājums piedalīties pētījumā par antidiabētiskā medikamenta metformīna farmakodinamiku


Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra zinātnieki aicina piedalīties pētījumā par antidiabētiskā medikamenta metformīna farmakodinamiku (Zāļu valsts aģentūras atļauja Nr. 17-1723).

Otrā tipa cukura diabēta incidence ir sasniegusi epidēmijas apmērus, palielinot gan kardiovaskulāro slimību, gan pāragras nāves risku pasaules mērogā. Globālā 2. tipa diabēta prevalence ir 8,3% ar vislielāko slogu tieši attīstības valstīs. Latvijā ik gadu diagnosticē aptuveni 7000 jaunu slimības gadījumu. Kā pirmās līnijas medikaments 2. tipa cukura diabēta ārstēšanā tiek izmantots metformīns – antihiperglikēmisks līdzeklis, kas pazemina gan bazālo, gan postprandiālo glikozes līmeni asins plazmā. Kaut arī metformīns cukura diabēta ārstēšanā tiek izmantots kopš 1950. gadiem, tā farmakodinamika (bioloģiskās mērķmolekulas, iesaistītie šūnu signālceļi, darbības mehānisms) joprojām nav skaidra.

Pētījuma mērķis

Veikt plaša spektra perorāla antidiabētiskā medikamenta metformīna darbības mehānismu izpēti, analizējot no veselu personu asins šūnām izdalītu ģenētisko materiālu un zarnu mikrobioma paraugus. Iegūtie rezultāti veicinās izpratni par funkcionālajiem mehānismiem, kas ir metformīna ietekmes uz organismu pamatā. Tiek paredzēts, ka ilgtermiņā tas ļaus prognozēt metformīna terapijas efektivitāti un nevēlamu blakusparādību attīstības risku pacientiem, atvieglojot personalizētas ārstēšanas stratēģijas izvēli.

Pētījuma laikā ir iespēja saņemt bezmaksas asins analīžu rezultātus (hematoloģiskie un bioķīmiskie rādītāji).

Pētījums tiek realizēts Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centrā, Rīgā, Rātsupītes ielā 1 k-1. Pieteikšanās, zvanot pa tel. nr. +371 67808200 vai rakstot e-pastu uz BMC@biomed.lu.lv.

Pētījums tiek īstenots Valsts pētījumu programmas „Biomedicīna sabiedrības veselībai” projekta Nr. 2 „Diabēta un kardiovaskulāro komplikāciju molekulārie mehānismi, farmakoģenētika un jauni ārstniecības līdzekļi” un Eiropas Reģionālās attīstības fonda projekta Nr. 1.1.1.1/16/A/091 „Metformīna terapijas ietekmējošo faktoru savstarpējās mijiedarbības izpēte otrā tipa diabēta ārstēšanas efektivitātes prognozēšanai” ietvaros.

Ātrās saitesMājas lapas izstrādi finansēja ERAF 2.1.1.2. aktivitātes projekts Nr. 2010/0196/2DP/2.1.1.2.0/10/APIA/VIAA/004 "Latvijas biomedicīnas pētījumu integrācija Eiropas zinātnes telpā".