Pētījumi Virzieni un grupas
Pētījumi
Vēža izpēte

J. Ērenpreisas grupa

Jekaterina Ērenpreisa , Dr. habil. med.

Vadošā pētniece
Telefons: +371 67808220
E-pasts: katrina@biomed.lu.lv

Pētniecība

Jekaterinas Ērenpreisas vadītā Vēža Šūnu bioloģijas grupa ir devusi nozīmīgu ieguldījumu vēža šūnu bioloģijas fundamentālo problēmu izpratnē, sevišķi ļaundabīgu šūnu rezistences uz terapiju aspektā. Apstarošana un DNS bojājoši ķīmiski aģenti, kas tiek izmantoti tradicionālajā terapijā, liek vēža šūnām novecoties, tomēr atsevišķas vēža šūnas spēj izbēgt no novecošanās un atjaunot audzēju. Grupas pētījumi parādīja, ka, atbildot uz apstarošanu vai ķīmijterapiju, tumora supresora TP53 deficītas vēža šūnas iziet "vēža šūnu dzīves ciklu", kas sastāv no poliploidizācijas (šūnas genoma pavairošanās vienas šūnas ietvaros) un turpmākiem de-poliploidizācijas cikliem, rezultējoties cilmes šūnām līdzīgu šūnu paaudzē, kas atjauno audzēju. Šis process ir saistīts ar mejotisku un agrīnas embrioģenēzes gēnu izpaušanos. Papildu pētījumi vēža šūnās ar funkcionējošu TP53 atklāja vienlaicīgu pašatjaunošanās un novecošanas marķieru ekspresiju, reaģējot uz ārstēšanu un parādīja, ka OCT4 ir nepieciešams audzēja šūnu izdzīvošanai un ataugšanai pēc ārstēšanas. Turklāt šie pētījumi norādīja uz autofāgijas (pašas šūnas struktūru degradācija un pārstrāde šūnas iekšienē) noteicošu lomu vēža šūnu izdzīvošanā. Tika atklāts jauns process šūnu novecošanās regulatora p16ink4a - sekvestrācija un autofāgija citoplazmā, kas novērš tā nokļūšanu kodolā un neatgriezeniskas novecošanās uzsākšanu. Turpmāk plānots paplašināt pētījumus kanceroģenēzē un par tās molekulārajiem mehānismiem, kā arī pētīt hromatīna organizācijas principus, saistībā ar vēža šūnu rezistenci un apstiprināt šos atklājumus vēža pacientu klīniskajos paraugos.

Grupas darbība ir vērsta uz vienu no vēža šūnu bioloģijas pamatproblēmām – audzēju rezistenci pret tradicionālo genotoksisko terapiju, sevišķi inducētas poliploīdijas, cilmestības un novecošanās saistībai šūnās. Tas ietver pētījumus autofāgijas nozīmē vēža šūnu rezistencē. Cita fundamentāla problēma, kas tiek risināta grupas pētījumos, ir hromatīna organizācija šūnas kodolā un ar to saistīta gēnu kopēja regulācija.

No vēstures:

 

 

Grupas dibinātājs Jānis Oļģerts Ērenpreiss (1929-1996)

J.O.Ērenpreisa grāmata:

 <b>J Ērenpreiss. Current Concepts of Malignant Growth. Part A. From a Normal Cell to Cancer</b><br />J Ērenpreiss. Current Concepts of Malignant Growth. Part A. From a Normal Cell to Cancer
 

current concepts

 of

malignant growth

Zinātniskais personāls

Kristīne Salmiņa , Dr. biol., salmina.kristine@gmail.com

Kristīne Salmiņa , Dr. biol.

Pētniece
Telefons: +371 67808220
E-pasts: salmina.kristine@gmail.com

Jēkabs Krigerts , Bc.Ing, jekabs.krigerts@gmail.com

Jēkabs Krigerts , Bc.Ing

Laborants
Telefons: +371 67808220
E-pasts: jekabs.krigerts@gmail.com

Sadarbības partneri

 • Dr. phys. Tālivaldis Freivalds (Latvijas Universitāte, Rīga, Latvija).
 • Dr. biol. Innas Inaškinas grupa (BMC)
 • Dr. med.Juris Ērenpreiss, PhD (Riga Stradins University, Latvia)
 • Prof. Mark S Cragg – Southampton University, Cancer Research Units – vēža šūnu bioloģija;
 • Dr. Thomas R Jackson – Manchester University, Cancer Research Centre – vēža šūnu novecošanās;
 • Dr Alejandro Vazquez-Martin – BMC vieszinātnieks (Spānija) – vēža metaboloms;
 • Prof. Michael Hausmann – Heidelberg University, Kirschhoff Inst. of Physics – superrezolūcijas mikroskopija, hromatīna organizācija (šobrīd kopējs DAAD projekts);
 • Prof. Alessandro Giuliani – Ist. Super. di Sanita (Rome) – sistēmbioloģija, statistika;
 • Dr. Masa Tchuchiya – Keio University (Tsuruoka) – sistēmbioloģija;
 • Prof. Kenichi Yoshikawa - Doshisha University (Kyotanabe) – hromatīna biofizika;
 • Dr. Alexander Vinogradov and Dr. Olga Anatskaya – Institute of Cytology (St. Petersburg) – poliploīdijas transkriptoms.

Publikācijas


Visas publikācijas

Ātrās saites

Grupas ātrās saitesMājas lapas izstrādi finansēja ERAF 2.1.1.2. aktivitātes projekts Nr. 2010/0196/2DP/2.1.1.2.0/10/APIA/VIAA/004 "Latvijas biomedicīnas pētījumu integrācija Eiropas zinātnes telpā".