Pētījumi Projekti Visi Projekti
Projekti

Ātrās saites

Vairogdziedzera audzēju veidošanās molekulāro mehānismu izpēte un kompleksa biomarķieru identificēšana

Finansētājs: Latvijas Zinātnes padomes grants Nr. 09.1310.1

Periods: 2009-2012

Projekta vadītājs: prof. Valdis Pīrāgs (PSKUS)

Galvenais izpildītājs: MSc. biol. Artūrs Ābols

Vairogdziedzera audzēju diferenciāldiagnostika ir viena no aktuālākajām diagnostiskajām problēmām mūsdienu medicīnā, jo ultrasonogrāfiski detektējami vairogdziedzera mezgli tiek atrasti aptuveni 30% sieviešu un 6% vīriešu vecumā virs 50 gadiem. Lielākā daļa no tiem ir labdabīgi – audu hiperplāzija vai folikulāras adenomas, kas parasti neprasa radikālu ārstēšanu, taču ~5% vairogdziedzera mezglu ir ļaundabīgi audzēji. Pašlaik nav pieejama pietiekami specifiska un jutīga diagnostikas metode, kas ļautu pre-operatīvi noteikt mezgla veidu.

Šī projekta mērķis ir vairogdziedzera vēža patoģenēzes molekulāro mehānismu izpēte, lai radītu specifisku biomarķieru paneli izmantošanai klīniskajā medicīnā.

Uzdevumi

(1)  Atrast jaunus vairogdziedzera vēža biomarķierus kandidātgēnu, mikroRNS, seruma citokīnu un augšanas faktoru, autoantivielu līmeņos;

(2)  Noskaidrot jaunatklāto vēža biomarķieru funkcionālo lomu vairogdziedzera vēža attīstībā, progresijā vai metastāžu veidošanā;

(3)  Izstrādāt inovatīvus diagnostiskus testus vairogdziedzera vēža savlaicīgai atklāšanai aspirācijas bioptātā un/vai serumā pacientiem ar vairogdziedzera mezgliem.

Paredzamie rezultāti

Tiks izstrādāta principiāli jauna metodoloģija vēža un priekšvēža stāvokļu kompleksai diagnostikai genoma, transkriptoma, proteoma un imūnsistēmas atbildes reakcijas līmenī. Publikācijas par vairogdziedzera vēža attīstības molekulārajiem mehānismiem un jauniem vēža biomarķieriem. Inovatīvi un patentējami diagnostiski testi vairogdziedzera vēža un priekšvēža stāvokļu diagnostikai aspirācijas bioptātā un/vai asins serumā.Mājas lapas izstrādi finansēja ERAF 2.1.1.2. aktivitātes projekts Nr. 2010/0196/2DP/2.1.1.2.0/10/APIA/VIAA/004 "Latvijas biomedicīnas pētījumu integrācija Eiropas zinātnes telpā".